Damperler

Damperler havalandırma sistemlerinin bir parçasıdır ve farklı çeşitleri ile üretimleri gerçekleşmektedir. Havalandırma sistemleri sadece fanlar ve hava kanallarından oluşmaz. Birçok ekipman ve malzeme ile birlikte havalandırma sistemleri oluşmaktadır.

Hava damperleri klima, havalandırma sistemleri ve benzeri ünitelerde hava ayar elemanları olarak kullanılan ürünlerdir. Damperlerin dış kasaları ve kanatları eloksallı alüminyum veya galvaniz sac ile üretimi yapılmaktadır. Damperler üzerinde bulunan dişli ve burçlar cam elyaflı plastik malzemelerden, kollar plastik üretildiği gibi kadmiyum kaplı metal malzemeden de üretilmektedir. Boşluk bırakmadan hassas kapak ayarları mevcuttur. Hava ayar damperi isteğe bağlı olarak üretilmektedir. Kapaklar isteğe bağlı olarak manuel veya kumandalı sisteme göre dizayn edilebilmektedir. Ayrıca kapakları geniş veya dar kapaklı olarak ta üretebilmekteyiz.

Damperler farklı ölçülerde ve şekillerde üretilmektedir. Yuvarlak damperler yanında dikdörtgen damperler de üretmekteyiz. Klima havalandırma ve ısıtma uygulamalarında tercih edilen yuvarlak ve dikdörtgen damperler çelik yataklı veya plastik yataklı olarak farklı yatak çeşitlerine sahiptirler.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

Damperlerin kapakları manuel olarak tercih edildiğinde klape kolları kullanılmaktadır. Klape üzerinde sabitleme vidaları bulunmaktadır. Kapakların seviyeleri tercihe bağlı olarak istenilen aralıkta bırakılıp klape kolları sıkılarak hava aralığı sabitlenebilmektedir.

Damperlerin çeşitlendirilmesinde havalandırma damperlerinin yanı sıra yangın damperleri de üretilmektedir. Yangın damperleri yangının körüklenmesini engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Herhangi yangın durumunda yangına duyarlı yay sistemi harekete geçer ve damperlerin kapakları otomatik olarak kapanır. Böylece yangının başka bölgeye sıçraması engellenir. Yangın damperi projelere göre farklı ebatlarda üretilmektedir. Yangın damperleri 60 dakika boyunca 900 dereceye kadar dayanıklı olacak şekilde testlerden geçmiştir.

Damperler hakkında daha fazla bilgi almak, damper çeşitleri ve ölçülendirme, fiyatlandırma konusunda teklif almak için sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

damperler