Laboratuvar Havalandırması

Havalandırma konusunda titizlik gösterilmesi gereken yerlerden biri de laboratuarlardır. Laboratuarlarda çeşitli deney ve araştırmalar yapılırken ortaya kimyasal koku ve dumanlar çıkabilmektedir. Bu koku ve dumanların çalışan personele zarar vermemesi adına Laboratuvar Havalandırması sistemlerinin titizlikle kurulması gerekmektedir.

Bir laboratuar kurulurken havalandırma projesinde paslanmaz çelikten üretilen havalandırma kanalları kullanılmaktadır. Laboratuarlara özel farklı debili üniteler yer almaktadır. Laboratuarların genel havalandırması dışında ortaya çıkan kimyasal gaz ve kokuların giderilmesi için de lokal Laboratuvar Havalandırması sistemleri de kullanılmaktadır.

Laboratuarlarda en sık kullanılan ünitelerden biri de çeker ocaklardır. Çeker ocakların cam açıklık değişkenlikleri hesaplanarak zararlı gazların tahliyesini güvenli şekilde yapacak akıllı havalandırma sistemlerimiz bulunmaktadır.

Çeker ocaklarda fiziki ve kimyasal arıtma yapan aktif karbon filtre sistemi kullanılmaktadır.  Birden fazla çeker ocağın kullanıldığı laboratuarlarda kullanılan laboratuvar havalandırması sistemlerinde VAV üniteleri uygun debi ve emiş hızlarını ayarlamaktadır. VAV ünitesi laboratuara gönderilmiş şartlandırılmış hava miktarını, termostattan veya otomasyon sisteminden gelen sinyallere göre değiştirip sıcaklık kontrolünü sağlayan ünitelerdir.

Laboratuar içlerinde bulunan çalışma kabinleri ve havalandırma dolapları ise CAV sistemleri ile sabit ve sürekli hava emişi ile havalandırılması yapılmaktadır. CAV ünitesi mekana istenilen taze havanın sağlanmasında ve sabit debide hava yada egzoz edilmesinde kullanılan ünitelerdir.

Laboratuvar havalandırması sırasında tercihe göre lokal emici kollar da kullanılmaktadır. Lokal emici kollar tavana veya duvara monte edilebilen, kullanılmadığı zaman katlanabilen, kanal tesisatına kolayca monte edilebilen, sağa-sola, yukarı-aşağıya, öne-arkaya doğru hareket kabiliyeti olan, havadaki kirleticileri gidererek bunları yenileyip tekrar atmosfere salınabilmesini sağlayan vakum ve filtre sistemine bağlanan, lokal havalandırma sistemidir.

Laboratuar havalandırması detayları olan ve profesyonel mühendisler tarafından projelendirilmesi gereken bir konudur. Siz de detaylı bilgi almak, keşif ve projelendirme hizmetimizden yararlanmak için irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

laboratuvar1
Laboratuvar Havalandırması