Aksiyal Fan ve Çeşitleri

Aksiyal Fan ve Çeşitleri
Aksiyal Fan ve Çeşitleri

Sözlük anlamı temizleyici olan fanlar birçok havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılmaktadır. Ev tipi fanlardan başlayan ve endüstriyel tip fanlara kadar uzanan çok farklı model ve çeşitte fanlar bulunmaktadır. Ancak fanlar genel çalışma prensibi olarak radyal ve aksiyal olarak ikiye ayrılmaktadır. Aksiyal fan ve çeşitleri nelerdir şimdi bu konuyu inceleyelim.

Öncelikle radyal fan ile aksiyal fanların birbirinden farklı olmasının sebebini belirtmek gerekmektedir. Aksiyal fanlarda basınç farkı ile oluşturulan havanın hareketi eksenel yönde olurken radyal fanlarda bu durum eksenel yönde değil merkezkaç kuvveti doğrultusundadır. Aksiyal fan ve çeşitleri üç farklı gruba ayrılmaktadır.

  • Pervane kanatlı tip aksiyal fanlar : Bu tip fanlar alçak basınçlı, orta basınçlı ve yüksek basınçlı genel ısıtma sistemlerinde, havalandırma sistemlerinde ve klima uygulamalarında kullanılmaktadır.
  • Silindir kanat tip aksiyal fanlar : Bu tip fanlar alçak basınçlı ve orta basınçlı genel ısıtma sistemlerinde, kurutma ve boyama işlemleri yapan kabinlerin egzoz sistemlerinde daha çok kullanılmaktadır.
  • Kılavuzlu silindir tip aksiyal fanlar : Bu tip fanlar alçak statik basınçlı ve büyük hava debileri için kullanılmaktadır.

Aksiyal fanlar montaj yönü değiştirilerek hem vantilatör hem de aspiratör olarak kullanılabilmektedir. 300 derece sıcaklığa en az 3 saat dayanabilecek türde üretildiği için aksiyan fanlar duman tahliye etmek için de kullanılmaktadır. Özellikle kapalı otoparklarda aksiyal fanlar kullanılmaktadır. Ayrıca aksiyal kanatlı fanlar patlayıcı ve parlayıcı madde transferi gerçekleştirilen yerlerde de oldukça fazla kullanılmaktadır.

Aksiyal fan ve çeşitleri hızlı ve kolay montajı olan fanlardır. Aksiyal fanlarda pervane motor miline direkt akuple edilerek takıldığı için güç aktarımdan kaynaklanan verim düşüklüğü yaşanmaz.

Siz de aksiyal fanlar hakkında bilgi almak ve yerinize en uygun fan modelini seçmek için irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşmanız yeterlidir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

 

HEMEN ARA