Fan Nedir ?

Fan Nedir
Fan Nedir

Temizleyici anlamına gelen fan kelimesini ilk duyduğumuzda bir motor yardımı ile çalışan pervaneler aklımıza gelmektedir. Sadece pervaneli değil üflemeli fan sistemlerine de birçok yerde rastlamaktayız. Şimdi sizlere detaylı olarak fan nedir ve çeşitleri nelerdir ? açıklayalım.

Fanlar havalandırma sistemleri içerisindeki en önemli unsurlardan biridir. Fan çeşitleri iki türlüdür. Basit bir dille anlatmak gerekirse emiş (dönüş) fanı ve üfleme (besleme) fanı olarak genel olarak adlandırılmaktadırlar. Emiş fanı ortamdaki havayı çekmek için kullanılan ve aspiratör olarak da adlandırılan fan çeşididir. Üfleme fanları ise ortamdaki havayı yenileyen ve vantilatör olarak da adlandırılan fan çeşididir.

Fan nedir  ve nasıl çalışır? sorusunu detaylandıralım. Fan sistemlerinin ana doğal malzemesi havadır. Havaya kinetik enerji ve statik enerji kazandırır. Fanın çeşidine göre kinetik enerji veya statik enerji daha ağır basabilir. Emiş fanı iç hava ve dış havanın karışımı ile çalışır. Emiş fanları üfleme fanlarına oranla daha az hava debisi ile çalışırlar. Emiş fanları ortamda bulunan kullanılmış ve kirlenmiş havayı dışarı atarlar veya çeşitli filtre sistemlerinden geçirerek havayı temizleyip tekrar içeri akışını sağlarlar. Üflemeli fanlar ise kanal içerisinde artı basınç oluşturan fan çeşitleridir.

Fan nedir ve nerelerde kullanılır? Sorusunda ise kullanım yerleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Fanlar çok küçük boyutlarda üretilip evlerde kullandığımız aspiratör veya vantilatör, klima gibi cihazlarda bulunduğu gibi çok büyük ve güçlü boyutlarda üretilip fabrika, hava alanları, alışveriş merkezleri gibi yerlerde de kullanılmaktadır.

Kullanılacak olan fanın boyutu, malzemeleri, ana ve yardımcı ekipmanları, hava kanallarının geçeceği yollar daha önceden tespit edilerek projelendirilmesi gerekmektedir.

Sizin de havalandırma sistemi veya fan ihtiyacınız varsa ücretsiz keşif hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Ayrıca fan nedir ve hangi fanı kullanmalıyım diyorsanız ve fan çeşitleri hakkında bilgi almak istiyorsanız iletişim numaralarımızdan bize ulaşmanız yeterlidir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

Call Now ButtonHEMEN ARA