Fan Grupları Nelerdir ?

Fan Grupları Nelerdir
Fan Grupları Nelerdir

Havalandırma sistemleri içerisinde bulunan en önemli merkez nokta fan grupları diyebiliriz. Hava debisine, büyüklüğüne ve gücüne göre değişen fan grupları nelerdir, neye göre ayırt etmeliyiz şimdi bu konuyu inceleyelim.

Fan grupları nelerdir diye sorulduğunda ana başlıkları sırlamak gerekirse iki çeşit olarak ayırabiliriz. Havanın pervaneler üzerinden akış doğrultularına göre fan çeşitleri ayrılmaktadır. Radyal fanlar ve aksiyal fanlar genel ayırıcı fanlardır.

Radyal Fanlarda havanın hareketi eksenel yönde değil santrifüj yani merkezkaç kuvveti doğrultusundadır. Radyal fan grupları nelerdir denildiğinde ise kendi içinde dört farklı fan çeşidini sıralayabiliriz.

  • Radyal (eğimsiz) tip : Endüstriyel tesis ve fabrikalarda malzeme nakli için yada yüksek basınçlı klima tesisleri,
  • Öne eğilimli kanatlı tip : Paket klima cihazlarında, ev tipi sıcak hava apareylerinde, fanlı serpantinlerde tercih edilmektedir.
  • Geriye eğilimli kanatlı tip : Bu tip fanlar genel havalandırma sistemlerinde tercih edilmektedir.
  • Aerodinamik kanatlı tip : Büyük hava debi ihtiyacı duyulan sistemlerinde tercih edilmektedir.

Aksiyal fanlarda hareket yönü ekseneldir. Aksiyal fan grupları nelerdir denildiğinde ise kendi arasında üç farklı fan çeşidini sıralayabiliriz.

  • Pervane kanatlı tip fan : Alçak, orta ve yüksek basınçlı ısıtma, klima ve havalandırma sistemlerinde kullanılır.
  • Silindir kanat tip fan : Alçak ve orta basınçlı sistemlerinde, kurutma ve boyama kabinlerinin egzoz sistemlerinde kullanılan fanlardır.
  • Kılavuzlu silindir tip fan : Alçak statik basınçlı, büyük hava debileri gerektiren sistemlerde kullanılmaktadır.

Fan grupları nelerdir ve hangi fanı seçmeliyim diyorsanız mutlaka bizimle iletişime geçin. Size en uygun olan fan sistemlerinden yararlanmanız için ücretsiz keşif hizmetimiz bulunmaktadır. Konusunda uzman mühendislerimiz tesisat ve projelendirme konusunda sizlere detaylı tüm bilgileri aktarmaktadır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

 

Call Now ButtonHEMEN ARA