Baca Sistemi Nedir ?

Baca Sistemi Nedir
Baca Sistemi Nedir

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle birlikte havalandırma sistemlerinin kullanılması ve yaygınlaştırılması sağlanmaktadır. Bazı iş sektörlerinde kanun ve yasalar gereği zorunlu tutulan havalandırma sistemleri artık günlük yaşantımızda da sıkça rastladığımız uygulamalardandır. Baca sistemleri de bu uygulamaların bir paçasıdır. Baca sistemi nedir detaylı olarak açıklayalım.

İster çalıştığımız alanda, ister gezmek ve alışveriş için gittiğimiz alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, cafe ve restoranlarda, spor salonlarında, tiyatro ve sinema salonlarında, araçlarımızı park ettiğimiz otoparklarda, kısaca günlük yaşantımızın hemen hemen her alanında bir takım havalandırma sistemleri çalışmaktadır. Bu havalandırma sistemlerinin hava akışını sağlıklı olarak sürdürebilmesi için baca sisteminin de dikkatli ve özenli bir şekilde kurulması gerekmektedir. Baca sistemleri nedir ve neden önemlidir sorusunun aslında birçok cevabı bulunmaktadır.

Güçlü bir fan ile ortamda bulunan kullanılmış havanın çekilmesinde ve filtrelendikten sonra ortama temiz hava akışı sağlanması sırasında kanallardan geçen kirli hava baca yardımı ile dışarı atılmaktadır. Sağlıklı bir baca sisteminde tamamlayıcı bir takım baca ekipmanları bulunmaktadır. Baca sisteminde kullanılan bu ekipmanlardan bazıları ise şunlardır: Baca susturucusu, baca için kullanılan hava çekişini düzenleyen  klapeler, geri akım güvenlik klapesi, baca fanıdır.

Baca sistemi nedir ve çeşitleri nelerdir konusunda ise tek cidarlı ve çift cidarlı baca sistemlerinden bahsetmemiz mümkündür. Tek cidarlı baca sistemlerinde tuğla baca kılıf olarak kullanılır, paslanmaz çelik ve argon kaynaklı şekilde imal edilir. Montajı kolay bir sistemdir. Ancak ısıl geçirgenliği yüksek olduğundan dolayı ısı kayıpları yaşanabilmektedir. Çift cidarlı baca sistemi bina dışı uygulamalarında kullanılır. Korozyonu engelleyen yapısı vardır. Sızdırmalara karşı güvenliklidir ve aynı zamanda estetik bir görüntüye sahiptir.

Baca sistemi nedir ve nasıl bir sistem uygulamalıyım diyorsanız bu konuda uzman mühendislerimiz yerinde keşif yaparak sizlere en uygun baca sistemlerini projelendirerek anlatmaktadırlar.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

Call Now ButtonHEMEN ARA