Toz Toplama Sistemleri ve Çalışma Alanları

Toz Toplama Sistemleri ve Çalışma Alanları
Toz Toplama Sistemleri ve Çalışma Alanları

Ülkemizde birçok sanayi tesis ve fabrika bulunmaktadır. Sanayi ve endüstriyel üretim yapan bu tesislerde on binlerce kişi çalışmaktadır. Çalışanların sağlığının sağlanması için her tesisin durumuna göre farklı havalandırma sistemleri kullanılmaktadır. Ancak bazı yerlerde havalandırma sistemine ek olarak toz toplama üniteleri kurulmaktadır.  Toz toplama sistemleri ve çalışma alanları hakkında detaylı bilgi verelim.

Toz toplama sistemleri ve çalışma alanları konusunda ilk akla gelenler yüksek üretim yapan fabrikalar ve tesislerdir. Bunun nedeni genellikle ham maddenin işlenmesi sırasında ortaya duman, koku ve toz partikülleri çıkmaktadır. Bu toz ve dumandan arınmak için havalandırma sistemlerinin yanında direk tozu çekip hapsedebilen ünitelerin de kullanılması gerekmektedir. Ortamda bulunan, duman, toz gibi oluşumları içine çekerek hapseden ve temiz hava akışının devamını sağlayan ünitelere toz toplama ünitesi denmektedir.

Toz toplama üniteleri genellikle duman, toz, kimyasal buhar, talaş gibi insan sağlığına zararlı maddelerin emilmesi işleminde kullanılır. Demir-çelik fabrikaları, çimento fabrikaları, mobilya üretim yerleri, kalıp haneler, ilaç üretim tesisleri, kum işleme fabrikaları, yem üretim tesisleri, mermer fabrikaları, otomotiv sektörü, alüminyum üretim tesisleri, kuyum sektörü, tekstil fabrikaları, boya fabrikaları, kaynak işleri yapan tüm tesisler  vs.. gibi daha birçok işletmede kullanılmaktadırlar.

Özellikle hava yolu ile bulaşan ve direk ciğerlere etki eden hastalıkların önlenmesinde toz toplama ünitelerinin büyük önemi bulunmaktadır. Kullanılacak olan toz toplama üniteleri kullanılan iş sahası ve iş yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; kaynak cihazlarından çıkan duman farklı, kimyasal ürün tesisleri farklı, demir-çelik fabrikasında kullanılan toz toplama sistemleri farklılık göstermektedir.

Toz toplama sistemleri ve çalışma alanları konusu uzman mühendislik isteyen ve ayrı ayrı etütlerin yapılması gereken proje uygulamalarıdır. Bu nedenle iletişim numaralarımızdan bizle ulaşarak konu hakkında detaylı bilgi ve destek alabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

Call Now ButtonHEMEN ARA